Inšpekcia práce – 1. časť

Poznáte pojem inšpekcia práce?
Prinášame Vám:
- definíciu pojmu,
- prehľad ako a kde pôsobí,
- či poskytuje poradenstvo a komu,
- aké má sankčné oprávnenia a
- či je možné podať podnet na tento orgán.
Inšpekcia práce je systém štátnych orgánov, ktoré presadzujú dodržiavanie predpisov upravujúcich pracovné vzťahy a pracovné podmienky.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR je ústredný orgán štátnej správy, ktorý zabezpečuje tvorbu a uskutočňovanie štátnej politiky ochrany práce, riadi a kontroluje Národný inšpektorát práce a zodpovedá za výkon inšpekcie práce.
Inšpekcia práce pôsobí:
- kontrolne,
- ako poradenský orgán,
- represívne.
Zo všeobecnej pôsobnosti inšpekcie práce sú vyňaté nasledovné taxatívne vymedzené pracoviská:
- Ministerstva vnútra SR,
- Policajného zboru SR,
- Hasičského a záchranného zboru,
- Ministerstva obrany SR,
- Ozbrojených síl SR,
- Zboru väzenskej a justičnej stráže SR,
- Železničnej polície,
- Colnej správy SR,
- a niektoré chránené priestory.
Bezplatné poradenstvo
Inšpekcia práce poskytuje bezplatné poradenstvo v rozsahu základných odborných informácií a rád o spôsoboch, ako efektívne dodržiavať právne predpisy:
- zamestnávateľom,
- fyzickým osobám, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľmi,
- zamestnancom.
Úlohou poradenstva nie je podávať záväzné výklady právnych predpisov, nakoľko výklad zákonov robí Najvyšší súd SR svojou rozhodovacou činnosťou.
Národný inšpektorát práce poskytuje informácie občanom Slovenskej republiky a občanom členských štátov Európskej únie o pracovných podmienkach v Slovenskej republike a v členských štátoch Európskej únie, ktoré sa týkajú vysielaných zamestnancov.
Poradenstvo je súčasťou preventívnych opatrení na zlepšenie pracovných podmienok a elimináciu rizík a faktorov, ktoré podmieňujú vznik pracovných úrazov, chorôb z povolania a iných poškodení zdravia z práce.
Sankcie
Sankcie sú nástrojom na presadzovanie uplatňovania právnych predpisov v praxi. Sankčné oprávnenia inšpekcie práce sú:
- zákazy,
- odobratie oprávnenia,
- odobratie osvedčenia a preukazu,
- uloženie finančnej pokuty.
Inšpektoráty práce ukladajú finančné pokuty:
- zamestnávateľom,
- fyzickým osobám, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľmi,
- fyzickým osobám.
Pri ukladaní pokuty inšpektorát práce zohľadňuje jej preventívne pôsobenie a prihliada aj na ďalšie okolnosti. Proces uloženia sankcií sa riadi správnym poriadkom - zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní.
Podnety
Podnet je podanie fyzickej alebo právnickej osoby, ktorá poukazuje na porušovanie pracovnoprávnych predpisov, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy, najmä ich vznik, zmenu a skončenie, mzdové podmienky a pracovné podmienky zamestnancov vrátane pracovných podmienok žien, mladistvých, domáckych zamestnancov, osôb so zdravotným postihnutím a osôb, ktoré nedovŕšili 15 rokov veku, a kolektívne vyjednávanie.
Pre podnet na zamestnávateľa je potrebné uviesť :
- meno, priezvisko a adresu bydliska (pokiaľ sa podanie pošle anonymne, tak tento bod sa neuvedie, ale v tom prípade nebude žiadateľ informovaný o výsledku inšpekcie práce, taktiež šetrenie anonymných podnetov je na posúdení hlavného inšpektora práce),
- presnú adresu firmy, resp. zamestnávateľa (u ktorého dochádza k porušovaniu predpisov),
- čo je podľa žiadateľa vo firme porušované (napr. pracovnoprávne predpisy alebo predpisy súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci).
Podnet je možné zaslať na miestny príslušný inšpektorát práce (podľa miesta prevádzky, resp. sídla zamestnávateľa), prípadne aj na Národný inšpektorát práce.
Zdroj:
- Ministerstvo práce soc. vecí a rodiny.
- Legislatíva Zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.