Dodatková dovolenka

Viete, či má zamestnanec nárok na dodatkovú dovolenku? Aké sú jej podmienky vzniku a kedy ju môže zamestnanec čerpať? Môže sa za nevyčerpanú dodatkovú dovolenku poskytnúť náhrada mzdy?
V nasledujúcom článku sa budeme zaoberať znením dodatkovej dovolenky podľa Zákonníka práce.
Podľa § 106 zamestnanec, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, má nárok na dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa. Ak zamestnanec za týchto podmienok pracuje len časť kalendárneho roka, patrí mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky.
Za zamestnanca, ktorý vykonáva práce v takto sťažených podmienkach podľa tohto zákona sa považuje taký zamestnanec, ktorý:
- trvale pracuje v zdravotníckych zariadeniach alebo na ich pracoviskách, kde sa ošetrujú chorí s nákazlivou formou tuberkulózy a syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti (HIV/AIDS)
- je pri práci na pracoviskách s infekčnými materiálmi vystavený priamemu nebezpečenstvu nákazy
- je pri práci vo významnej miere vystavený nepriaznivým účinkom ionizujúceho žiarenia
- pracuje pri priamom ošetrovaní alebo pri obsluhe duševne chorých alebo mentálne postihnutých aspoň v rozsahu polovice určeného týždenného pracovného času
- pracuje nepretržite aspoň jeden rok v tropických alebo iných zdravotne obťažných oblastiach
- vykonáva mimoriadne namáhavé práce, pri ktorých je vystavený pôsobeniu škodlivých fyzikálnych alebo chemických vplyvov v takom rozsahu, že môžu vo významnej miere nepriaznivo pôsobiť na zdravie zamestnanca
- pracuje s dokázanými chemickými karcinogénmi alebo pri pracovných procesoch s rizikom chemickej karcinogenity
Práce, pracoviská a oblasti, ktoré sú zaradené ako zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, ustanovuje všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.
Podľa § 107 za nevyčerpanú dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy; táto dovolenka sa musí vyčerpať, a to prednostne.